Montované haly

Spolu s rozvojem průmyslu, zemědělství a podnikání obecně je také neustále poptávka po skladovacích, výrobních, ale i prodejních prostorách. Trendem moderní doby se staly lehké ocelové montované konstrukce, umožňující vystavění budovy s prakticky libovolným využitím, přízemní nebo patrové, ale hlavně rychle a levně. Že se na principu montované haly z ocelových nosníků dávno nestaví jen skladiště nebo dílny, se přesvědčíme v sérii článků, které budou následovat.


Montované haly pro skladovací účely


montovaná hala nákres

Klasická koncepce montované haly, přízemní konstrukce s naznačenými rámovými nosníky, ploché sedlové střechy, absence vnitřních sloupů. Systém vyhovuje i malým investorům s omezenými finančními zdroji


Primárním účelem a možná také prapůvodem montovaných ocelových staveb byly skladové haly. Lehká rámová konstrukce z ocelových nosníků má výhodu především v rychlosti výroby a sestavení, kdy můžete plánovat rozšíření skladových kapacit za plného provozu (stavba proběhne tak rychle, že představuje jen minimální překážku v běžném provozu firmy). To by ovšem neznamenalo nic, pokud by zároveň nebyly zajištěny velice vysoké standardy užitné hodnoty a trvanlivosti stavby.

tradiční montovaná hala

Typickou realizací je pak stavba montované haly zahrnující skladovací (nebo výrobní) prostory spojené s administrativní budovou. Je přirozené, že exteriér i interiér obou odlišných částí jedné stavby má naprosto odlišné požadavky na stavbu, údržbu i užitný komfort. Moderní systém montované haly, zateplení a stěnový systém, stejně jako množství doplňků, dělá takovou stavbu snadno proveditelnou i ve velice krátkém termínu.


Montované haly sestávají z kovových prvků primární konstrukce, které díky pečlivé povrchové antikorozní úpravě garantují letitou trvanlivost celé stavby. Díky pokročilým konstrukčním metodám navíc existují samonosné konstrukce s volným rozponem v desítkách metrů, bez nutnosti stavby vnitřních opěrných sloupů, a to za zachování maximální tuhosti celého rámu stavby ve větru a běžném namáhání. Nezdá se to, ale zejména absence sloupů činí moderní montované haly velice praktickým řešením pro skladování materiálu při použití těžké techniky. Pracovní prostor každé zastřešené konstrukce je tak velký, kolik místa máte k dispozici pro manipulaci nakladačem, nebo skladování vysokých předmětů. Montované haly s obdélníkovým půdorysem a kolmými stěnami tak poskytují výrazně více prostoru, než levnější obloukové haly, a v porovnání s ostatními stavebními materiály, vyžadujícími vnitřní opěrné sloupy, poskytují neomezený prostor pro pojezd těžké techniky.

Další budovy na principu montované haly

Pokud něco funguje, není důvod v tom nepokračovat. Metoda, s jakou se staví montované haly jako skladiště, je volně přenosná na konstrukci libovolných dalších výrobních, skladovacích nebo prodejních prostor, stejně jako kanceláří, nebo třeba víceposchoďových parkovišť. Ocel je jako konstrukční prvek nesmírně flexibilní a systém, ze kterého se dnes montované haly sestavují, nabízí varianty opláštění, okenních a dveřních prvků, zateplení a vybavení interiéru, které na identické ocelové konstrukci za pár okamžiků dají vzniknout třeba i luxusním obytným a kancelářským prostorám. Ocelové montované haly pro řadu svých výhod nacházejí své spokojené investory prakticky nepřetržitě na celém světě.


budova kanceláře jako montovaná hala

Na konstrukci montované haly vznikají všude po světě i velice moderní, prosvětlené a pro pracovníky pohodlné kancelářské budovy.

Žádné komentáře:

Okomentovat