Kostel v Anglii jako montovaná hala

Pro zemi v centru Evropy, která patří k nejateističtějším na světě, a kde jsou všechny církevní stavby spíš součástí kulturního dědictví, než každodenního života, je to možná hodně kuriózní myšlenka. Ne tak pro obyvatele hrabství Kent ve Velké Británii, kteří dali přednost komfortu a praktičnosti před tradičním vzhledem a nový kostel se společenským centrem si nechali postavit jako montovanou ocelovou konstrukci, chcete-li montovanou halu, Astron.

Jelikož ani předchozí svatostánek, již v dezolátním stavu, nebyl se svým stářím 75 let žádnou turistickou atrakcí, rozhodnutí bylo poměrně jednoduché. Starý kostel v britském Bromley byl stržen a otevřela se cesta k uplatnění inovativních stavebních postupů, kde byl komfort obyvatel vesnice a jejich příjemné trávení času při bohoslužbách na prvním místě. Volba montované haly Astron zní zvláštně, ovšem jen do momentu, než si člověk uvědomí, jaké možnosti dnes montovaná ocelová konstrukce umožňuje. Vzhledově a užitně prakticky neomezené.

ocelové haly

Exteriér kostela v Bromley přece jen prozrazuje tradiční systémové prvky nosné konstrukce a opláštění montované haly. V jiných realizacích, třeba u obytných budov nebo administrativních center, byste je ovšem hledali marně.


Montovaná hala nemusí vypadat jako kravín


Jako montovaná hala se označuje ocelová montovaná konstrukce rámového typu, jedno jakého využití. Běžně uvidíte administrativní budovy prudce moderního designu, které ve svých útrobách skrývají systém montované konstrukce stejný, jako u ocelových hal pro zemědělské a skladovací účely. Proč? Protože je naprosto univerzální a ocel v něm dlouhodobě poráží veškeré další materiály.

interiér montované haly

V interiéru se sázelo na funkčnost a velkou vzdušnost spíš než na starosvětskou eleganci. Montované haly nabízejí téměř nekonečný počet uspořádání interiéru pro téměř jakékoliv účely.


Nový kostel Jubilee v Broomley v hrabství Kent ve Velké Británii je dvoupodlažní budovou s přednáškovým sálem pro 150 míst k sezení, třemi dalšími menšími sály s 20 místy, plně zařízenou kuchyní, audiovizuálním zařízením, bezbariérovými přístupy a sociálním zařízením. Požadavek na maximální komfort věřících, kteří mnohdy patří k nejstarším lidem v okrese, překonal tradicionalistický pohled na církevní stavby. Kvalita a rychlost realizace pak byly vítaným bonusem při volbě montované haly Astron.

Více na http://www.astron.biz/cz/ocelove-haly/zvlastni-vyuziti/kostel/index.html

montované haly

Zákoutí s přednáškovým sálem ve špičce věže kostela prozrazuje nosné prvky ocelové konstrukce. Bylo na rozhodnutí architekta, jak moc budou vidět, evidentně to nevadilo. Vzhledem k tomu, že se na principu montované haly Astron staví i pětihvězdičkové hotely...

Žádné komentáře:

Okomentovat