Muzeum mořského rybolovu na Islandu je montovaná hala Astron

Málokterý národ na světě je na svoji tradici mořského rybolovu tak hrdý, jako Islanďané. I když je Mekkou mořského rybolovu pro turisty spíš Norsko, byla to kombinace nehostinných podmínek k životu a absence jiných možností obdivy, které z Islanďanů udělaly pravý národ mořských rybářů. Pokud hrdý mořský národ staví národní muzeum rybářství, je to projekt, který je v hledáčku médií a veřejného zájmu. Volba montované haly předního evropského výrobce Astron je důkazem mimořádné kvality a netušených možností stavebního systému, který primárně slouží především pro technické stavby.

Muzeum mořského rybolovu, Grindavík, IslandV druhé polovině 19. století byly mořské ryby pro Island stejně typickým a zásadním vývozním artiklem, jako ropa pro Saúdskou Arábii. Každé léto se lidé z vnitrozemí nahrnuli do pobřežních vesniček roztroušených po pobřeží, aby našli práci v průmyslu zpracování mořských ryb pro export. Jak léta plynula, mořská ryba se stala vedle obživy především symbolem národní cesty Islandu za prosperitou. Není divu, že měla své místo i na Islandské vlajce, tedy až do začátku dvacátého století.

Muzeum zcela zasvěcené historii mořského rybolovu bylo v Grindavíku otevřeno veřejnosti v roce 2002. Unikátním způsobem reflektuje boj islandského národa o přežití v krutých podmínkách, vývoj jeho kultury a zvyků a dává nahlédnout hluboko do samotného tvrdého jádra Islanďanů.


I když je Grindavík rozlohou spíš malé ospalé městečko, do dnešní doby se podílí na Islandském exportu ryb a rybích výrobků celými 40%. Tradice rybářství a zpracování ryb je zde velice silná. Muzeum mořského rybolovu, zmíněná montovaná hala Astron, se nachází v centru města na pobřeží vnitřní zátoky za oběma na leteckém snímku viditelnými moly.

O čem využití montované haly Astron svědčí?


Ocel jako konstrukční materiál je velice progresivní materiál. Umožňuje nejen široké využití v technickém a průmyslovém stavitelství, které do dnešní doby tvoří většinu zakázek firem zabývajícím se stavbou montovaných hal, ale ve své podstatě jakoukoliv aplikaci v moderním stavitelství. Rámová konstrukce a princip montáže ocelové haly z předem vyrobených dílů znamená velice rychlou realizaci s dodržením termínů a rozpočtu, nulové technologické pauzy a mimořádnou flexibilitu pro architekty, kteří mohou navrhnout a požadovat jakýkoliv tvar a funkci budov.

montované haly

Muzeum rybářství v islandském Grindavíku je nepravidelná budova lehké ocelové konstrukce, která odolává místním klimatickým výkyvům bez stopy opotřebení už 12 let. funkční zateplení a materiály odolné proti prudkému větru, vodě a mrazu jí rozhodně neubírají na lehkosti a eleganci.


Ocelová hala na Islandu, požadavky na izolaci a odolnost proti klimatickým vlivům


Island je samozřejmě jedním z nejnáročnějších míst v Evropě, pokud jde o odolnost proti klimatickým vlivům nebo parametry tepelné izolace. S klidem můžeme říci, že montované haly Astron stojí na nejrůznějších místech světa a systémové řešení jejich stropů a stěn, stejně jako primární nosné konstrukce, je dimenzováno i na nejkrutější přírodní podmínky. Není to tak dávno, kdy byly v systému montovaných ocelových konstrukcí budovány autosalony předních evropských automobilek na ruské Sibiři, kde se zachování veškerých designových požadavků korporátního vzhledu autosalonů bez mrknutí oka odolávají sibiřským mrazům i letním vedrům.

Montované haly jako flexibilní řešení pro jakýkoliv projekt


Když se řekne ocelová hala, máme před očima hangár, skladiště, kryté parkoviště. Ano, to jsou hlavní typy realizací pro společnost Astron. Ve svém principu je ale montovaná ocelová hala nejvariabilnějším konstrukčním základem pro jakoukoliv, třeba i kancelářskou nebo obytnou místnost. V referencích společnosti Astron tak najdete obytné domy a třeba i kostel...

Žádné komentáře:

Okomentovat