Požadavky na budovy hangárů

Hangáry pro garážování a servis malých či velkých letových strojů jsou v dnešním tisíciletí čím dál častěji na pořadu dne u developerů a stavebních firem. Vzrůstající poptávka po letecké dopravě a letecké turistice vede k nárůstu registrovaných strojů a současně také k potřebě odpovídajících prostor. Jsou ocelové haly vhodným řešením?


Nároky na stání letadel 

U majitelů letadlových strojů, ať už jde o velké společnosti nebo fyzické osoby, existuje požadavek na odpovídající letadlové stání. Účelem letadlového stání je zabezpečení prostor, kde letadlo uskladnit tak, aby bylo ochráněno před rizikem hmotné škody (povětrnostní vlivy, krádeže). Sekundárně jde pak o zajištění místa, kde se letecký stroj bude servisovat.

Volné dispoziční uspořádání, vnitřní prostor bez sloupů a dostatek prostoru – základní požadavky na hangáry, montované haly Astron Buildings, s. r. o. 
Pro tyto účely je zapotřebí, aby hangár měl odpovídající velikost a interiérové parametry, mezi které patří zejména: zabezpečení proti neoprávněnému vniknutí do prostor, dostatečný prostor pohyb letadla a jeho stání, odpovídající podmínky a místo pro servis.

Předpoklady obloukových hal pro hangáry 

Hangáry odpovídají unifikovaným typům staveb, pro které se realizuje zpravidla obloukový typ ocelové haly. Mezi výhody obloukových hal oproti montovaným patří rychlost výstavby a snadná demontáž při přesunu nebo prodeji haly. Lehká konstrukce obloukových hal ani nevyžaduje složité stavební úpravy základů stavby, není zapotřebí těžké techniky, což se projeví ve výsledné ceně realizace.

Obloukové haly je možno zateplit a jejich vnitřek dokonce dělit pomocí lehkých konstrukcí na uzavřené prostory. Ocelové konstrukce představují několik základních výhod, oproti jiným typům staveb. Ocelové haly se relativně rychle staví, umožňují optimální využití interiéru a jejich uspořádání je možné kdykoli měnit. Ocelové stavby mohou být až 100 metrů dlouhé bez jediného sloupu. 

Velká vrata do hangáru jsou nezbytným prvkem této ocelové haly, Astron Buildings, s. r. o. 

Oblouková konstrukce vzniká spojením jednotlivých dílů pomocí nerezových spojovacích prvků. Malá hmotnost haly nevyžaduje betonáž masivních patek, pro uchycení vrchní konstrukce jsou dostatečné ocelové kotvy. Rozpon obloukových hal však není tak variabilní jako u rámových hal, jeho délka je dána standardy a pohybuje se od 9 do 42 metrů. Delší strana haly se pak pohybuje v rozmezí 30 až 60 metrů.

Standardní výška hal je k dostání od 5 do 12 metrů. V dnešní době snad neexistuje srovnatelně lepší varianta pro výstavbu hangárů, než skýtají ocelové haly. Ocelové konstrukce se rychle staví, rychle rozmontují, mohou se přesouvat a dispozičně měnit.

Žádné komentáře:

Okomentovat