Ocelové mistrovství v Brazílii

Mistrovství světa ve fotbale 2014 je úspěšně za námi, a s ním i tradiční strastiplná cesta plná ocelových paždíků a nosníků. Ano, řeč je o fotbalových stadionech, jež zažívají bombastické obrození po létech zašlé slávy. V rámci dokonalých příprav na svátek fotbalu došlo i na extrémní stavby, nejen, že se stavělo ve městech, ale také přímo v amazonské džungli.

Během příprav na fotbalové mistrovství světa ve fotbale 2014 v Brazílii se rekonstruovalo nebo postavilo celkem 14 fotbalových svatostánků. Vůni novoty a svěžího designu zažila i slavná Maracanã, Corinthians arena nebo stánek v Bello Horizonte.

Maracanã

Fotbalový chrám Maracanã, kde se událo mnoho významných událostí ve fotbale, patří mezi největší víceúčelové stadiony na světě. Již v roce 1950, kdy byl postaven, trhl současný světový rekord - finále mezi Uruguayí a domácí Brazílií přihlíželo 199 584 diváků. Na XXXI. letních olympijských hrách bude hostit závěrečný ceremoniál a několik fotbalových klání. Rekonstrukce stadionu se zaměřila především na úpravu sedacích ploch, kde došlo k největším změnám.

Spotřebovaná ocel na rekonstrukci: 2.460 tun (obálka), 4.900 tun (sedací plochy)
Kapacita: 74.689 diváků

File:Maracanã 2014 a.jpg
Stadion Maracanã byl rekonstruován a znovu otevřen v roce 2013 při příležitosti mistrovství světa ve fotbale. (zdroj: wiki commons)

Mineirão Arena

Stadion v kouzelném městě Belo Horizonte byl poprvé otevřen v roce 1965 s kapacitou 58.170 diváků. Je domovským stánkem pro místní Cruzeiro, a možná také v paměti utkvěl řadě fanoušků kopané při posledním mistrovství světa, kdy tu Brazilský výběr nečekaně podlehl pozdějším mistrům světa - Německu. Před mistrovstvím proběhly na stadionu udržovací a modernizační práce.

Spotřebovaná ocel na rekonstrukci: 1.508 tun
Kapacita: 62.160 diváků

Corinthians Arena

Corinthians Arena byla rekonstruována jako ostatní stadiony v Brazílii v roce 2014, a s kapacitou 49.205 diváků se řadí mezi největší fotbalové stánky na území zeleno-žluto-modré vlajky. Největší zajímavostí na tomto ocelovém skvostu není jen zajímavá a vzdušná konstrukce, ale zejména její technické vlastnosti. Díky dlouhému rozponu 120 metrů mezi východním a západním křídlem stadionu a mimořádně velkými vazníky (75 m dlouhé a 120 těžké/kus) je tento stadion pozoruhodným stavebním dílem.

Spotřebovaná ocel na rekonstrukci: 10.000 tun
Kapacita: 61.606 tun

File:VasCorinthians na Arena do Timão.jpg
Ocelová konstrukce Corinthians dotváří i díky dlouhým rozponům ocelové konstrukce dokonalou atmosféru. (zdroj: wiki commons)

Estádio Castelão

Tento víceúčelový stadion ve městě Fortaleza má provozní kalendář víceméně zaškrtaný fotbalem. Je domovem dvou místních klubů Ceará Sporting Club a Fortaleza Esporte Clube, na mistrovství světa ve fotbale 2014 hostil celkem 6 zápasů včetně jedné ze čtvrtfinálových bitev. Fasáda stadionu byla vystavěna z neuvěřitelných 12.000 metrů čtverečních oceli,

Spotřebovaná ocel na rekonstrukci: 3.300 tun
Kapacita: 60.348 diváků

Fonte Nova Arena

Fonte Nova Arena byla postavena v roce 1951 v Salvadoru, čítající s potenciální návštěvou 66.000 diváků. Po nešťastných událostech v roce 2007, kdy se zřítila jedna z horních tribun (tragédie si vyžádala 7 ztrát na životech a mnoho zranění), byl stadion zbourán a znovu vystavěn na stejném místě. Na střechu se spotřebovalo úctyhodných 36.000 metrů čtverečních oceli.

Spotřebovaná ocel na rekonstrukci: 1.800 tun
Kapacita: 51.708 diváků

Beira-Rio, Porto Alegre

Věhlasný svatostánek Beira-Rio v Porto Alegre spatřil světlo světa již v roce 1969, kdy byl otevřen až pro 51.300 diváků. Na mistrovství světa se na něm odehrálo 5 zápasů. Stadion samozřejmě prošel rekonstrukcí, a dnešní "gala" outfit mu vtiskl neobyčejný šmrnc. Ocelová konstrukce střechy tvoří pozoruhodný vějíř složený z ocelových listů (celkem 65 listů). Každý 40 tunový list je 35 metrů vysoký a 53 metrů široký.

Spotřebovaná ocel na rekonstrukci: 2.900 tun
Kapacita: 42.991 diváků

File:Portoalegre aerea arenabeirario.jpg
Vějířovitá ocelová architektura na stadionu v Porto Alegre. (zdroj: wiki commons)

Pernambuco Arena

Pernambuco Arena v Recife prošla mnoha obměnami, a dnes slouží primárně k fotbalu, přestože je možné ji využívat také na jiné účely. Aréna Pernambuco hostila řadu významných akcí, před mistrovstvím světa 2014 ve fotbale také pohár konfederací (2013). Někdy je také stadion nazýván jako "zelený", to proto, že bylo investováno cca 13 milionů amerických dolarů do vybudování solární elektrárny. Tento obnovitelný zdroj energie s výkonem 1 MW instalované kapacity je schopen zásobit v průměru 6.000 obyvatel.

Spotřebovaná ocel na rekonstrukci: 1.450 tun
Kapacita: 42.583 diváků

Dunas Arena, Natal

Stadion Dunas Arena se nachází na východním cípu Brazílie, v přímořském městě Natal. Stánek byl postaven zcela nový v roce 2011 díky nadcházejícímu mistrovství světa. S kapacitou 31.375 diváků patřil mezi nejlépe hodnocené stadiony fotbalovými inspektory. Architektura této ocelové stavby má připomínat zdejší krajinu - vlnité tvary stadionu mají symbolizovat zdejší duny - proto Dunas Arena.

Spotřebovaná ocel na rekonstrukci: 1.366 tun
Kapacita: 38.958 diváků

Estadio Nacional, Brasilia

Estadio Nacional v Brasílii čítá letitou historii již od roku 1974, kdy byl postaven. S původní úctyhodnou kapacitou 45.200 diváků byl rekonstruován pro mistrovství světa již v roce 2013, a jeho původní kapacita se zvýšila na 72.788 diváků. Pikantností pro projektové manažery je fakt, že původní rozpočet 300 milionů USD se nakonec vyšplhal na astronomických 900 milionů USD. 

Spotřebovaná ocel na rekonstrukci: 3.100 tun
Kapacita: 38.958 diváků

Ocelové haly a sportovní zařízení staví také společnost Astron. Na obrázku tréninkové centrum pro Dynamo Kijev.

Pantanal Arena, Cuiabá

Pantanal Arena se nachází hluboko ve vnitrozemí Brazílie u hranic se sousední Bolívií. V roce 2010 byl stadion zbourán, aby mohl být postaven zbrusu nový, připravený hostit nejvýznamnější fotbalovou událost na světě. Jeho dokončení však provázela řada problémů, během stavebních prací zvplála izolace a stadion se rázem ocitl v plamenech - jeho otevření pro mistrovství světa bylo ohroženo. Dokonce v den dokončení (24. dubna 2014) stále zbývalo nainstalovat 5.000 sedaček. Stadion Pantanal se specifický pro svou flexibilitu. Díky moderním technologiím je možné jeho kapacitu zmenšit nebo zvětšit v případě potřeby. 

Spotřebovaná ocel na rekonstrukci: 9.000 tun
Kapacita: 44.000 (30.000) diváků

Amazônia Arena, Manau

Je obecně známo, že kolosální akce podobné mistrovství světa nebo olympijským hrám, s sebou nesou i stinné stránky - bezbřehé utápění peněz, pochybná transparentnost a férovost ve výběrovém řízení dodavatelů, bezpečnost práce. Pokud se někoho zeptáte, který stadion je nejkontroverznějším na celém mistrovství světa 2014, pak určitě nemůže říct nic jiného než stadion v Manausu. Amazonia Arena se totiž nachází přímo uprostřed džungle, kde bývají dlouhodobě vysoké teploty a zároveň také vlhkost. O ideálních podmínkách pro fotbal tedy nemůže být řeč. Navíc, po odehrání 4 zápasů základních skupin mistrovství je využití stadionu velkou neznámou, de facto tu nemá kdo hrát, a s rozpočtem 270 milionů dolarů na výstavbu tak je Amazonia Arena jedním z nejdražších stadionů na světě. Stavební materiál se musel na stadion vozit lodí, což také prodražilo výstavbu ocelového díla. Během stavby zemřelo několik dělníků.

Spotřebovaná ocel na rekonstrukci: 6.800 tun
Kapacita: 39.118 diváků

File:Arena Amazônia.jpg
Krásná a zároveň velmi kontroverzní ocelová stavba usprostřed amazonského pralesa. (zdroj: wiki commons)

Baixada Arena, Curitiba

Baixada Arena je posledním stadionem, kde také konalo mistrovství v roce 2014. Pozoruhodná architektura s dlouhými rozpony (196 m) a pompézními nosníky (10 m vysoké) přidala stadionu neobyčejnou atmosféru. 

Spotřebovaná ocel na rekonstrukci: 4.880 tun
Kapacita: 38.533 diváků

Žádné komentáře:

Okomentovat