Problémy s ocelovou střechou a jejich řešení

Ocelová střecha montované haly je neméně důležitá, než samotná vnitřní konstrukce. Střešní systém je pánem budovy a její realizace by se neměla zanedbávat o nic míň, než kterýkoli jiný vazník ocelové konstrukce.
Problémy spojené s ocelovou střechou jsou častěji způsobeny neodbornou instalací a nekvalitními materiály, než zubem času. Tento článek se zaměřuje na pochybení způsobené lidským faktorem.

Různobarevná střecha

Zní to poněkud úsměvně, ale je to tak. Může se stávat, zejména u dodavatelů-šetřílků, že střecha časem mapovitě změní odstíny a bude připomínat široké portfolio barev jako za divokých 60. let minulého století. Střecha skutečně může mít jiný odstín na různých místech. Stává se to, když používáme různé barvy různých šarží. Je proto nutné používat barvy stejných šarží. Dohlížejte proto na firmy natírající vaši střechu a sledujte plechovky s barvami. Čím více plechovek barev jiných šarží, tím různobarevnější nátěr v budoucnu.

Zarezlé spoje

Předpoklad delší trvanlivosti spojovacího materiálu pro uchycení panelů na střeše ocelové haly je odborná instalace za použití adekvátního úsilí a materiálu. Pokud nejsou panely uchycena za pomoci klipů a předvrtaných vazníků, nelze v tomto ohledu čekat žádné zázravy (zejména neomezenou životnost). Spoje mohou po čase začít reznout, a rez, jak známo, není přítelem stavebníka. Nejen, že rezavá střecha nevypadá dobře, ale může vyústit v nepříjemné zatékání dovnitř budovy a další poškození střešních panelů. 

Vyboulená střecha

Je všeobecně známo (a platné), že materiály všeho druhu reagují různě na změny teplot. Pokud se bavíme o kovovém materiálu, o plechu, který se běžně používá na střechy, může se stávat, že se vlivem změny teplot na některých místech vyboulí - anebo minimálně vydává našemu uchu nelahodivé zvuky. Na vině vyboulené střechy je volba nekvalitních panelů nebo jejich neodborná instalace. Nekvalitní střecha pak nemusí obstát po několika silných krupobití nebo větrných poryvech.

Prošlá záruka

Uplynulá záruční lhůta není přímo "střešním" problémem. Ve skutečnosti problém nastává již při samotné instalaci střechy - záleží na volbě materiálů a instalačních dovednostech a úsilí. Všechny dříve odbyté práce a zanedbání se musí někdy v budoucnu projevit. Věnujte proto pozornost odpovídajícímu dozoru stavebních prací a dokončenou střechu nechte zkontrolovat revizním technikem. Problémy nastávají zejména u těchto částí:
  • Panely na střeše "nesedí", ale jsou na ni uchyceny násilím (nejsou správně uchyceny)
  • Roztřepené nebo nezačištěné hrany
  • Spojovací materiál je "dorvaný" co to jde
  • Vystupující (nezačištěný) nebo nedostatečný tmel
  • Panely jsou na první pohled poškozené (šlápoty, prohnutí, apod.)
  • Škrábance
Nenechte se odradit nerudným dodavatelem a pokud si nejste jisti, předejte kontrolu reviznímu technikovi. Mrzutému dohadování a nápravě škod předejdete rozumnou volbou dodavatelské firmy. Proto nemusí být vždy na škodu, když je lepší firma dražší. Ve výsledku bude levnější. A vy spokojenější.

Žádné komentáře:

Okomentovat