Sportovní haly z oceli mají řadu výhod

Sportovní haly jsou nezbytným elementem konání mnoha více a méně známých akcí. Dnes si již málokdo dovede představit, že by se vrcholné události atletiky, fotbalu nebo tenisu konaly mimo zastavěné plochy, kdy legendárním výkonům přihlíží mnoho diváků a vytváří nezapomenutelnou atmosféru, která hecuje sportovce k maximálnímu úsilí.

Je však otázka, proč jsou sportovní haly postavené z oceli, a ne z jiných materiálů. Jsou ocelové konstrukce šetrné k životnímu prostředí, jsou nejméně nákladné a je možné je recyklovat? Ocelové haly na sport mají řadu výhod, podívejme se na ně.

Funkcionalita

Sportovní haly nemají snad sebelepší alternativu ve stavebních materiálech, než je ocel. Vlastnosti ocelových konstrukcí umožňují dlouhé rozpony až v délce celého fotbalového hřiště. Díky tomu jsou moderní fotbalové, tenisové nebo hokejové stadiony zcela bez vnitřních sloupů. 

Dokonce, tyto moderní stánky mohou být i částečně zastřešeny (po obvodu stadionu), některé mají také variabilní zastřešení v případě nepříznivého počasí.

Design

Když se řekne ocelová konstrukce, laik si často představí chladnou a ryze účelovou průmyslovou budovu postavenou s precizností německých dělníků. Zdaleka to není pravda a dříve průmyslové budovy bez tváře jsou mnohdy architektonické skvosty. 

Při realizaci projektové dokumentace na ocelové montované haly se do týmu automaticky počítá s designérem, tedy člověkem, který vtiskne nové stavbě svou tvář. Design se tedy netvoří až po dostavění haly, ale souběžně s její stavbou. Díky tomu mohou vzniknout vskutku unikátní umělecká díla, která strhávají pozornost.

Kvalita

Investice do ocelové haly je investicí do budoucnosti. Při stavbě (nejen) sportovních zařízení se volí nejkvalitnější ocel na trhu. Díky vybraným materiálům, relativně jednoduchým stavebním postupům (ocelová hala je jako stavebnice) vydrží sportovní hala dlouhá léta bez nutnosti pravidelné údržby. 

Pokud náhodou vznikne potřeba, a příslušný odborník vyhodnotí nezbytný zásah, mohou se jednotlivé fragmenty haly rozebrat a nahradit jinými - nebo stavbu rovnou rozšířit či jinak variovat.

Rychlost

Mezi dlouhodobě vedoucí faktory při rozhodování o alokaci prostředků pro realizaci nových investic patří u mnoha firem také rychlost výstavby. S tím, jak přichází požadavky na výstavbu složitých komplexů, obchodních center, kancelářských prostor nebo právě sportovních zařízení, roste v dnešním uspěchaném světě logicky také požadavek na co nejkratší dobu realizace stavby. 

U složitých projektů může doba výstavby trvat dokonce několik let. U sportovních hal a stadionů je tento požadavek umocněn velmi závaznými termíny - vzpomeňme na časté "termínové dostihy" u minulých olympiád nebo dalších významných mezinárodních sportovních akcí.

Náklady

Náklady na výstavbu ocelové sportovní haly nemusí být na první pohled zřejmé, a samozřejmě nejde pouze o pracovní náklady a náklady za materiál. Mezi hlavní nákladové činitele patří: 
  • Funkční požadavky, velikost zastavěné plochy a výška budovy
  • Konstrukční složitost, specifika
  • Lokalita výstavby, logistika a přístupnost
  • Projektový management, rizika
Náklady u rozsáhlých staveb bývají vskutku výraznou položkou alokovaných investic. Cest, jak snížit náklady není mnoho, rozhodně by se však nevyplatilo šetřit na pracovních nákladech a materiálu. Existuje však několik způsobů, jak ušetřit za výstavbu sportovní haly.

Žádné komentáře:

Okomentovat