Jezdecký sport a ocel

Technologický vývoj se postupně dotýká všech odvětví. V posledních několika letech se výrazně dotkl i jezdeckého sportu. Jezdecké kluby se mohou pyšnit stále modernějším zázemím, na které jsou kladeny stále vyšší požadavky – nehledě na to, jestli se bavíme o lidech či koních. Při volbě stavebního materiálu vždy vedly zděné či dřevěné stavby. V posledních letech se však začal prosazovat tak jiný typ materiálu – ocel.

Jezdecká hala je nutností
Jezdecká hala. Středobod každého jezdeckého klubu, pro nějž je výstavba haly jednou z největších a nejpotřebnějších investic. Bez kryté jezdecké haly by byla činnost klubu omezená zejména v zimním období, kdy by musela spoléhat na pronájem hal, které jsou již tak značně vytížené. U výstavby haly je proto potřeba pamatovat na její významnost, a volit co možná nejoptimálnější řešení. Jako takové řešení se nabízí volba ocelových konstrukcí. Ty s sebou přináší několik zásadních výhod, jako je např. velká variabilita, rychlá konstrukce, nízká cena, odolnost, malá potřeba údržby a také šetrnost k životnímu prostředí. 

Na velikosti nezáleží
Výhodou ocelových jezdeckých hal je jejich téměř libovolný rozměr, který je navíc schopný se přizpůsobit prakticky každému pozemku. Potřebujete menší jízdárnu se šířkou kolem 20 metrů? Žádný problém. Jsou vaše plány větší? Montované haly s volným rozponem mohou být široké více než 60 metrů, a to bez nutnosti vnitřních sloupů.

Délku haly je poté možné libovolně uzpůsobit, a díky specifičnosti ocelových staveb ji lze prodlužovat či zkracovat do nekonečna. Všeobecně se ocelové konstrukce řadí mezi nejsnáze modifikovatelné stavby vůbec. Případné dostavby sociálního zařízení, tribun, či jiného zázemí je proto snadné realizovat i v pozdějších letech. Ocelová hala je dlouhodobá investice, jejíž životnost se počítá na několik desítek let.

Důležitý je komfort
Pohodlí jezdecké haly je důležité zejména pro koně. Koně tráví až 18 hodin ve svých stájích, kde nemají potřebný prostor pro pohyb nebo přirozený zdroj světla. Ten je v jezdecké hale možný zajistit díky systémovému řešení stěnových a střešních panelů, které mohou být včleněny do opláštění konstrukce, obyčejně realizované trapézovým plechem. U opláštění haly je také možné využít izolace, která zajišťuje lepší tepelné vlastnosti. Stále čerstvé ovzduší zaručuje pasivní proudění vzduchu.

Kombinace stěnových a střešních panelů v opláštění haly zajišťuje přísun přirozeného slunečního světla a umožňuje denní provoz jízdárny bez dalších zbytečných nákladů. 

Povrch jízdárny
Jezdecké haly jsou obvykle vybaveny směsí geotextilie a křemitého písku. Tato kombinace zabezpečují pružnost, bezpečnost a odolnost proti smykovému zatížení. Zajišťují tak aktivní ochranu zdraví koní a jejich pohybových aparátů. Každá realizace však podléhá místním požadavkům a preferencím, a řešení povrchu je možné individuálně upravit.

Největší v České republice
Největší jezdeckou halu v České republice má na svědomí stavební společnost E. PROXIMA, s. r. o., která nedaleko města Litovel postavila jezdeckou halu s rozlohou 3 600m2. Celoročně provozovaná hala je využívána k tréninkům a také k pravidelně konaným jezdeckým závodům. Volný rozpon 36 metrů a absence rušivých sloupů do budoucna zajišťuje možnost rozšíření haly o sociální zařízení, popř. o divácké tribuny. Zateplený jednoplášťový systém zabezpečuje nadstandartní akustické vlastnosti a předchází kondenzaci vodní páry.

Do stavby největší jezdecké haly ČR zasáhli také památkáři. Na základě jejich žádosti byla pro stěnové opláštění zvolena kombinace hnědého trapézového plechu a potištěných panelů imitující kámen. Díky tomu zapadá hala do okolního prostředí. 

Ocelová stavba v sobě skrývá velké množství využití. Kromě jezdeckých hal se v areálech jezdeckých klubů objevují také jako stáje, seníky, sklady či garáže. Optimálnost řešení, kterou s sebou ocelové stavby přináší, zaručuje, že se do budoucna lze těšit na stále větší zastoupení oceli v jezdeckém sportu.  


Žádné komentáře:

Okomentovat