Ocelový kostel na Filipínách

V klidné části městečka Quaiapo na Manilských ostrovech se nachází kostel San Sebastian. A nejde o ledajaký kostel – už jste viděli svatostánek v zářivé zelenkavé barvě?

San Sebastianský kostel píše novodobou „ocelovou historii“ na přelomu 18. století, kdy byl zrekonstruován, a to neobvykle pro tento duchovní typ stavby, na bázi ocelové konstrukce. První zmínky o dřevěném kostele na místě dnešního ocelového svatostánku se datují k roku 1621. Jak už to pro tuto dobu bylo typické, kostel zachvátil ničivý požár. Nakonec se představitelé kostela rozhodli pro zcela odolnější variantu stavby, a to takovou, která odolá robustnějším požárům (než byl ten v 17. století) a dokonce i zemětřesení.

Ocelový kostel na první pohled vypadá jako běžná kamenná stavba. Jeho historii provází kontroverze řada zajímavostí.


Fakta a zajímavosti o San Sebastinském kostele

  1. Kostel v San Sebastianu je jedinou ocelovou stavbou v zemi, a to již od roku 1891.
  2. Pozemek je dotován mexickým vojákem, Donem Bernardino Del Castillo Rivera y Maldonado a jeho manželkou Donou Maria Enriquez de Cespedes
  3. Přestože je bazilika celá z ocele, nenajdete na konstrukci ani jeden svár. Vše stojí pouze na nýtech a šroubech
  4. Na konstrukci má podíl hned několik společností z různých zemí: Belgie, Británie, Německo, Čína, Francie, Španělsko a Filipíny. Z Belgie pochází dodavatel, z Británie předák, z Německa sklo a okna, Čína zajistila podlahy, z Francie pochází finanční prostředky, budovu navrhl Španěl Genaro Palacios, o výmalbu interiéru se postarali filipínští studenti.
  5. První čtyři konstrukce se zřítily následkem zemětřesení. Pátá a poslední současná konstrukce byla dokončena v roce 1881 tak, aby odolala ničivým otřesům a také dobře známému požáru. Světe div se, kostel přežil všech 11 zemětřesení a stojí dodnes.
  6. Jednotlivé části stavebnice vznikaly mezi lety 1886 a 1888. Z Belgie pak putovalo 9 parníků se všemi komponenty.
  7. Přestože se jedná o ocelovou stavbu, ocelový kostel, je k téměř k nerozeznání od klasického studeného kamene. O dokonalou atmosféru uvnitř kostela se postarali studenti-designéři z Filipín.
  8. V roce 1890 byl kostel povýšen na baziliku – za baziliku ji prohlásil svatý otec Leo XIII. Co čert nechtěl, v roce 1975 ji arcibiskup Jaime Cardinal Sin označil za „vyvrhel“.
  9. San Sebastianský kostel si zachoval všechny původní části (dveře, podlahu, stropy, …) jako jediný z Filipín
  10. San Sebastianský kostel patří mezi filipínské národní památky a kulturní dědictví.

1 komentář: