Proč fotovoltaické panely nemíří přímo na slunce?

Na našem blogu se zabýváme moderními stavbami se všemi jejich aspekty, mimo jiné i pro jejich provoz šetrný k životnímu prostředí. Střechy kancelářských nebo průmyslových budov osázané solárními panely se stávají nejen moderním trendem udržitelnosti, ale z dlouhodobého hlediska především pomáhají snižovat provozní náklady na vytápění, osvětlení a klimatizaci. Proč ale nejsou namířené přímo vzhůru, kde by v létě zachytily nejvíce světla?

Fotovoltaický panel je jak známo citlivý na to, pod jakým úhlem na něj dopadá sluneční světlo. Pokud je zataženo a na jeho povrch se dostane pouze světlo rozptýlené v atmosféře a odražené od ostatních povrchů, samozřejmě stále vyrábí, ale hluboko pod svými možnostmi.

Nejvíce elektrické energie panely naopak vyrábějí, když jsou natočené přímo proti slunci. Nabízí se tedy otázka, proč se fotovoltaika neotáčí za sluncem podobně jako slunečnice, tedy proč každý panel nemá svůj motorek. Nebo proč se alespoň nemontují soláry naležato, aby vyrobily maximum v poledne, kdy je sluneční svit nejsilnější.

Odpověď je v režimu, v jakém elektřinu z fotovoltaických panelů využíváme a jak je důležité u nich myslet na co nejekonomičtější provoz.


K umístění fotovoltaických panelů se využívá přirozený sklon sedlové střechy. Není to ale náhoda, tento sklon podporuje rozložení výroby na delší čas během dne i během roku.


Elektřinu potřebujeme celoročně


I když jsou elektřina peníze a lákavě vypadá myšlenka vyrobit jí co nejvíce v době, kdy sluníčko nejvíc svítí, celá věc je jinak. Elektřina má největší cenu v době, kdy je jí nejvíc potřeba. A to nebývá zrovna za letního poledne. Pomocí promyšleného náklonu solárních panelů a s pomocí baterií se snažíme docílit co nejvyváženější dodávky energie v průběhu roku. Tedy aby panely pracovaly i v zimě, kdy je sluníčka málo, a co nejdelší část dne.

Motorky se pod každý panel nemontují také z celkem pochopitelného důvodu - postavit systém, který bude panely otáčet za sluníčkem, by bylo docela drahé. Že to dělají největší sluneční elektrárny světa, je věc jiná, protože tam se otáčí zrcadly, které musí svůj odraz směrovat na milimetr přesně. V podmínkách rodinného domku by taková technologie představovala vysoké vstupní náklady a časté opravy.


Některé typy fotovoltaických panelů v šikmo dopadajícím světle pracují lépe, jiné potřebují spíš přímý svit. Nechte si poradit, než investujete své peníze.


Hybridní fotovoltaická elektrárna - chytře, ekonomicky


Panely se tedy na střechu montují pod takovým náklonem, aby do domácnosti dodávaly energii pokud možno celoročně. Z letních měsíců si ji nelze schovat na zimu. Schováváme si ji ale ze dne na noc, a to poměrně úspěšně.

Baterie uložené v technické místnosti domu (nebo ve sklepě) se v průběhu dne nabíjejí a večer z nich svítíte. Tím zužitkujete větší díl vyrobené energie a ušetříte víc peněz. Standardní elektrická přípojka pak přichází ke slovu pokaždé, kdy jsou baterie na minimu. Proto mluvíme o takzvaném hybridním systému, kde se napájení domácích spotřebičů skládá z panelů, baterií a síťové přípojky podle potřeby. Nad hladkým fungováním bdí řídící jednotka, takže přepínání mezi zdroji ani nezaznamenáte.

fotografie: https://pixabay.com/cs/

Žádné komentáře:

Okomentovat