Technické minimum pro ocelové haly

Montované haly jsou sestavovány z ocelových dílů vyrobených na míru projektu a stavbě. zpravidla rozlišujeme konstrukci primární, do které patří nosné sloupy, krokve a mezilehlé trámy, čili základní stavební prvky přenášející zatížení budovy na základovou desku, a konstrukci sekundární, která podpírá a nese stěnové a střešní obložení.

Vedle primárního a sekundárního systému, tvořících kompletní kostru montované haly, se využívají systémy střech a stěnového obložení. Jedná se o komplexní systémy založené na skládání prefabrikovaných dílů, které již v základním sestavení zajišťují tepelnou a zvukovou izolaci, odolnost proti vodě a klimatickým vlivům, i určitou estetickou hodnotu.

Fascinující na celém systému je jeho neomezené použití na budovy, které si vzhledem ani funkcí nejsou vůbec podobné. Kromě skladových nebo výrobních hal, které tvoří základ v poptávce po ocelových halách, je identická konstrukce a využití identických stavebních prvků k vidění na budově muzea v Islandském Reykjaviku, kostela v Anglickém Kentu, budov hotelů, autosalonů, administrativních budov nebo třeba sportovních hal všude po světě.

Základem je stále stejná ocelová konstrukce montované haly. Kouzlem je pak variabilita pro návrh architekta, který není omezen vlastnostmi materiálu ani narůstajícím rozpočtem u složitých staveb.

Žádné komentáře:

Okomentovat